Dzisiaj jest poniedziałek 15 sierpnia 2022
Mapa Kontakt BIP Aktualności

Wolontariat opiekuńczy

Informacje

 

 

  

 

 

 

WOLONTARIAT OPIEKUŃCZY 

 

Wolontariat opiekuńczy jest odpowiedzią na potrzeby osób chorych, samotnych, starych, niesamodzielnych. 

Jakie są potrzeby? Największą jest potrzeba obecności drugiego człowieka. Kogoś, kto bez pospiechu posiedzi obok i porozmawia o sprawach ważnych i błahych, z kim można wyjść na spacer, przeczytać gazetę lub książkę, pograć w karty czy inną grę albo obejrzeć wspólnie coś ciekawego w telewizji. Z kim można po prostu spędzić wspólnie czas. Wolontariusze mogą również pomagać podczas zajęć organizowanych dla mieszkańców domu, np. w terapii zajęciowej. 

A inne potrzeby ? To pomoc w codziennych czynnościach, które tak proste kiedyś, teraz są trudne do wykonania . Najczęściej dotyczy ona czynności pielęgnacyjnych, asystowanie przy posiłkach, zmiany pościeli i ścieleniu łóżek, robienia drobnych zakupów, uporządkowaniu rzeczy osobistych. 

Jak zostać wolontariuszem?

Wolontariuszem może zostać każdy, kto skończył 18 lat i przeszedł specjalne szkolenie, które przygotowuje go do tej roli. Podczas wykładów, warsztatów i praktyk zyskasz wiedzę, która pozwoli zrozumieć potrzeby podopiecznych i właściwie na nie odpowiadać. Kandydaci do wolontariatu uczą się zasad opieki, rozwijają umiejętności komunikacji z chorymi, wspierania ich poprzez towarzyszenie we właściwy sposób. Poznają także zasady współpracy z zespołem opiekuńczym (pielęgniarkami, terapeutami) oraz zakres swoich obowiązków i praw. 

powrót