Dzisiaj jest poniedziałek 27 czerwca 2022
Mapa Kontakt BIP Aktualności

Zarys historyczny

 

            Dom Pomocy Społecznej w Kobysewie położony jest na malowniczych terenach Szwajcarii Kaszubskiej, na trasie Kartuzy-Przodkowo-Gdańsk. Otoczony ogrodem, pięknym parkiem i starą aleją lipową.

            Historia wsi Kobysewo sięga 1442 roku, kiedy to mistrz krzyżacki Konrad Erlichshausen zapisał na własność 24 wółki wraz sołectwem niejakiemu hrabiemu Mallator. W 1641 roku wieś została przez króla Władysława IV nadana Zygmuntowi Szczepańskiemu, staroście mirachowskiemu jako dziedziczne prawo. W 1644 roku nastąpiła lustracja majątku, a jego nowym właścicielem staje się starościna mirachowska M. Szczepańska z domu Konarskich.

            W 1682 roku majątek został zakupiony przez J. Czarlińskiego i przez ponad 100 lat rodzina Czarlińskich przebywa w majątku Kobysewo.

            W 1871 roku F. Schroeder, profesor chełmińskiego gimnazjum zakupuje duży majątek ziemski Kobysewo. W tym samym roku pasierbica Schroedera A. Karwatowa zakłada na terenie dworu ochronkę dla kaszubskich dzieci, która staje się tajną polską szkołą. Prowadzi ją przez 3 lata. W 1874 roku Anna wraz z ojczymem wyjeżdża do Berlina, gdzie poznaje J. Karwata, za którego wychodzi za mąż.

            W 1896 roku majątek został zakupiony przez Związek Opieki nad Sierotami, dla nieuleczalnie chorych i zniedołężniałych z Kartuz i Kobysewa.

            Tuż przed I wojną światową w majątku mieści się Ewangelicki Zakład Opieki Społecznej i Dom Dziecka. W 1946 roku placówkę tę zmieniono na Dom Starców, który otrzymał w 1970 roku status Państwowego Domu Opieki Społecznej dla osób ze schorzeniami układu nerwowego i psychicznego. Natomiast w 1991 roku po upadku ustroju komunistycznego placówce nadano status Domu Opieki Społecznej, która podlegała Wojewódzkiemu Zespołowi Pomocy Społecznej w Gdańsku.

            Od 1999 roku na mocy prawa, powiat kartuski staje się właścicielem Domu Pomocy Społecznej w Kobysewie.


 

powrót